Бъдещето на транспорта ще промени  индустрията за товарни превози и камиони. То ще увеличи скоростта, с която транспортираме стоки. Бъдещето на товарите и превозите ще окаже влияние и върху работниците, безопасността и разходите. Как ще се случи това? Кога да очакваме промяната? И дали тя вече не е започнала? В тази статия ще разгледаме всички въпроси.

  1. Бъдещето на транспорта

В бъдеще се очаква транспортът да се справи с няколко важни проблема. Сред тях са емисиите на парникови газове, предотвратимите смъртни случаи, задръстванията по пътищата, сигурността, бедността и скоростта.

Инженерите ще акцентират върху по-чисти решения, които ограничават въглеродните емисии и използването на бензин, вместо това ще се съсредоточат върху алтернативи с възобновяема енергия. Новите технологии се надяват да направят пътуването по-безопасно за шофьорите. Напредъкът в транспорта и технологиите също трябва да помогне за намаляване на задръстванията по пътищата, като се търсят алтернативи на традиционните пътища. Има и някои рискове за сигурността, които трябва да се вземат предвид. Технологии като летящите дронове ще трябва да бъдат защитени от хакери. Рисковете за сигурността са високи. Бъдещият транспорт трябва да бъде екологичен и достъпен. Независимо от професията или заплатата ви, хората ще трябва да имат безопасен и ефективен начин за пътуване до работа. И накрая, бъдещият транспорт се надява да улесни пътуването чрез по-кратко време за пътуване, благодарение на по-високите скорости.

Има няколко нови иновации в транспорта. Тези методи на транспорт трябва да подобрят живота ни. Бъдещето на транспорта би трябвало да намали нивата на стрес, тревожност, разходи и смъртни случаи. Инженерните разработки на някои от тези иновации в транспорта вече са започнали.

  • Влаковете на Маглев

Маглев влаковете използват магнитна левитация и могат да се движат с високи скорости. Те използват изключително мощни електромагнити, които също спомагат за създаването на по-малко шум и вибрации в сравнение с традиционните влакове. Маглев влаковете са по-малко склонни към механични и атмосферни проблеми поради намаленото триене и вибрации. Те не се задвижват от изкопаеми горива и затова са по-безопасни за околната среда. Тези влакове се задвижват от магнитно поле, което се създава чрез комбинация от електрифицирани намотки в стените на направляващите пътища и релсите, което кара влака да се движи напред.

  • Летящи таксита

Няколко компании вече разработват прототипи на летящи таксита. Тези таксита ще превозват пътници над градовете с малки самолети. Идеята е, че този метод на транспорт ще осигури безопасни и сравнително достъпни пътувания. Най-големият проблем пред летящите таксита са разходите и регулациите. Изграждането на безопасен и здрав самолет не е рентабилно поради промените в пазарните тенденции. Летящите таксита също така имат дълъг процес на регулация от Федералната авиационна администрация.

  • Автомобили без шофьор

Въпреки че много потребители се колебаят относно автомобилите без шофьор, този начин на транспорт изглежда неизбежен. Много от притесненията произлизат от въпроси, свързани с безопасността и регулациите. Разсеяните шофьори са една от водещите причини за смъртни случаи на пътищата. Бъдещето на камионите без шофьори е надеждата този риск да бъде напълно елиминиран, като се използват роботи за управление на превозните средства вместо хора. Автомобилите без шофьор са проектирани да поемат по-малко рискове и да намалят инцидентите, свързани с превишена скорост. Някои недостатъци включват високи разходи, притеснения относно личната неприкосновеност, етични въпроси и правни последствия.

  • Дронове за доставки

Въпреки че технологията за дронове вече съществува, все още има дълъг път по отношение на регулациите. Поради това, внедряването на дронове за мащабни търговски доставки се забавя. Първият дрон на UPS достави предписани лекарства до домовете малко след получаване на сертификация от Федералната авиационна администрация. Въпреки това, понеже дроновете за доставки представляват риск за имуществото и живота, те ще трябва да докажат дългосрочна надеждност, преди да получат „сертификация по тип“ от FAA и подобни международни регулатори.

  • Подземни пътища

Подземните пътища са футуристична идея, която би трансформирала пътищата и решила инфраструктурните проблеми на градовете. Шофирането под земята би направило автомобилите по-устойчиви на атмосферни условия, би облекчило задръстванията и би ускорило транспорта в бъдеще. Планът е да се спускат автомобилите под земята с помощта на асансьор и да се транспортират с високи скорости до различни дестинации. Подземните пътища ще функционират на метална система, подобна на трамвайна.

  • Хиперлуп

Хиперлупът е още една концепция за бъдещ транспорт. Това е транспортна тръба, която ще превозва групи от пътници или товари през пресован трак. Хиперлупът ще се движи със скорост от поне 600 мили в час или по-бързо. Множество компании работят за реализирането на хиперлупа.

  • Глобален транспорт

Глобалният транспорт непрекъснато се променя. В резултат на пандемията се появиха проблеми в снабдителната верига и икономическото възстановяване. Глобалната верига за доставки сега е склонна към значителни иновации. Съществуват няколко тенденции, които вероятно ще повлияят на корабоплаването през 2024 година.

  • Дигитализация

Изкуственият интелект (ИИ) най-накрая засегна и индустрията за превози. С развитието на изкуствения интелект в корабоплаването, ще има подобрения в проследяването на пратките в реално време и в прозрачността на снабдителната верига. Дигитализацията също води до преминаване към безхартиени доставки.

  1. Устойчивост

Зелените бизнес практики също се обсъждат в корабоплавателната индустрия. Има някои регулации, които са въведени от глобалните регулатори на корабоплаването. Например, вече съществува правило, което изисква използването на по-чисто гориво и монтирането на филтри за емисии на по-старите съдове. Въпреки че устойчивостта напредва, ще мине време, преди логистиката и корабоплаването да станат напълно екологични.

  1. 2 Доставка „последна миля“

Доставката на „последната миля“ се промени бързо и бе поета от големи американски търговци на дребно. През последните няколко години Walmart, Target и Home Depot разшириха възможностите си за доставка на „последната миля“. Доставката на „последната миля“ представлява предизвикателство в логистиката, особено след някои от проблемите в снабдителната верига през 2021 и 2022 г.

  1. 3 Киберсигурност

Киберсигурността става все по-важна, тъй като корабоплаването и логистиката се дигитализират. До 2024 година индустрията за превози и свързаните с нея партньори ще инвестират сериозно в киберсигурност. С преместването на по-чувствителни данни в облака, киберрисковете значително се увеличиха след Covid.

  1. 4 Устойчивост на снабдителната верига

Пандемията разкри уязвимостите в глобалната снабдителна верига. Поради това компаниите трябва да преосмислят своите стратегии за снабдителните вериги. Те трябва да засилят устойчивостта си и да въведат управление на риска; например, диверсифициране на доставчиците, промяна на начина на снабдяване на стоките и за някои компании – просто да имат план. Анализите също играят важна роля в корабоплаването. Те ще помогнат за идентифицирането на потенциални рискове и реакции.

В заключение, новите технологии могат да бъдат вълнуващи. Както при всяка новост, винаги има рискове, несигурност и въпроси, които трябва да се обмислят. Но също така има и много ползи, които не трябва да се пренебрегват. Тези нови технологии насърчават подобрена безопасност на суша, във въздуха и по вода. Тези транспортни опции са по-екологични от традиционните методи на транспорт.