В непрекъснато променящ се свят логистичната индустрия следва темпото на технологичния напредък, автоматизацията на процесите и опазването на околната среда. За да успеят в тази силно конкурентна среда, логистичните компании трябва бързо да възприемат авангардни технологии, новаторски процеси и стратегически подходи. Тъй като технологията за логистика достига нови висоти, бъдещето принадлежи на гъвкавостта и надеждността.
В тази статия ние обхващаме 11 основни тенденции в логистиката, които лидерите трябва да адресират, докато преминаваме през 2024 г.:
- Гъвкавост на веригата за доставки
- Глобален недостиг на труд
- Сложност на автоматизацията
- Търсене на данни в реално време
- Прозрачност на веригата за доставки за критични сътрудничества
- Нарастващо търсене на LTL
- Дигитално развиваща се бизнес среда
- Интеграции, базирани на API
- Точност на прогнозата за търсенето
- Цифрови платформи за товарен транспорт
- Внедряване на екосистемна интеграция
Във всяка индустрия има неписано правило: разрушителните сили винаги са в действие, принуждавайки организациите да преосмислят как използват технологиите, правят бизнес и планират бъдещето. Логистичната индустрия не е имунизирана срещу тези промени, тъй като пазарните тенденции оказват значително влияние върху нея.
Съществуват няколко фактора, които трябва да имате предвид, като например нови технологии, които можем да използваме в наша полза, и променящи се разпоредби, които изискват нови стратегии и тактики за съответствие. За да останат пред конкуренцията и да процъфтяват, логистичните компании трябва да са в крак с актуалните и възникващи тенденции в индустрията. Успешните компании са тези, които прегръщат най-новите тенденции и предизвикателства в логистиката и използват технологиите ефективно, за да се възползват от тях.
Така че, какво предстои за вашия бизнес? Как ще повлияят текущите нововъзникващи тенденции в логистиката?
- Гъвкавост на веригата за доставки
В днешната бизнес среда, където технологичните постижения и развиващите се тенденции в логистиката ускоряват скоростта на транзакциите, компаниите и техните вериги за доставки трябва да бъдат гъвкави, за да останат или да станат конкурентоспособни. За постигане на верига за доставки с висока степен на адаптивност и оставане пред кривата, логистичните компании могат да използват силата на самоуправляващото се включване, както и управлението на промените и изключенията.
Самоуправляващите се услуги предоставят директно, контролирано от бизнеса управление, вместо разчитане на външни образувания за изпълнение на задачи. Да приемем например, че вашата компания спечели голям нов клиент. Ако вашият бизнес разчита на управлявани услуги, вашият екип ще трябва да подаде заявка за настройка на новия клиент към доставчика на услугата. Тази заявка ще попадне в опашка зад всички заявки, които дойдоха преди нея от други компании. Това може да отнеме дни или седмици, докато управляваната услуга на доставчика на услуги настрои новия ви клиент, намалява потенциалните приходи и уврежда взаимоотношенията ви с новия клиент.
От друга страна, ако вашият бизнес управлява самоуправляващо се решение за интеграция, вашият екип може незабавно да започне процеса на настройка. Няма опашка от заявки, които трябва да бъдат обработени, така че вашият бизнес може да започне търговия с новия си клиент в рамките на няколко часа.
Същият принцип важи и за управлението на промените и изключенията. Данните несъответствия, неправилно кодираните полета на поръчките и неточните нива на запасите могат да навредят на бизнеса. Със самоуправляващо се управление на промените и изключенията, вашата компания може да се справи с проблеми веднага щом възникнат, като минимизира въздействието им върху вашия бизнес. Освен това всички актуализации на вашите процеси могат да бъдат направени вътрешно, вместо да зависят от управляваната услуга, за да открива и коригира всички проблеми във вашата система.
В заключение, за да остане конкурентоспособен в днешната динамична бизнес среда, логистичната индустрия трябва да възприеме самоуправляващи се услуги, за да постигне верига за доставки с висока степен на адаптивност. Това позволява на бизнеса да реагира бързо на промените и да се справя ефективно с изключенията, като гарантира непрекъснатото предоставяне на услуги и удовлетвореността на клиентите.
- Глобален недостиг на труд
Глобалният недостиг на работна ръка е проблем, който тормози логистичната и 3PL индустрия от известно време. Този дефицит значително допринася за повишаването на цените на стоките, засягайки тяхното производство и доставка. За да се справят с този недостиг, производителите и логистичните доставчици се обръщат към автоматизацията. Автоматизацията на складовите процеси отбелязва увеличение, като машините сега поемат отговорността за вземане на продукти и иницииране на опаковане. Транспортът също приема автоматизацията. Европа води пътя в експериментирането с автономно шофиране. Компаниите започват с двукамиони единици, където първият камион има шофьор, докато вторият камион имитира моделите на шофиране на първия. Сред недостига на работна ръка логистичните компании трябва да оптимизират екипите си. Решението за дизайн на веригата за доставки Optilogic Cosmic Frog става критично за максимизиране на ресурсите и ефективността на работната сила, като гарантира оптималното използване на наличните мрежи за посрещане на изискванията за натоварване и обем.
- Сложност на автоматизацията
Автоматизацията е жизненоважен ресурс за съвременните предприятия, тъй като намалява разходите и увеличава ефективността, като същевременно освобождава служителите да се съсредоточат върху по-продуктивни дейности. Логистичните компании могат да използват силата на автоматизацията, като внедрят край-към-край интеграции между задните системи за управление на складове (WMS) и ERP и нарастващия брой е-търговски решения, които стават все по-популярни.
С увеличаването на броя на платформите и системите, включени в бизнес процесите, има повече данни за събиране от всякога. Данните са безценни инструменти за вземане на решения от бизнеса. Въпреки това, увеличаването на приложенията и/или платформите също означава, че данните са разпръснати в различни местоположения. Това изисква потребителите да преминават между софтуерните решения, за да намират и компилират данни, процес, който отнема много време и е досаден. Освен това събирането на данни ръчно е податливо на грешки, тъй като хората ръчно извличат информацията.
Интегрирането на WMS/ERP и електронната търговия може значително да подобри потока от данни на вашия бизнес, като автоматично събира и компилира критична информация от различни източници. След това тази информация се представя в централизирано местоположение, намалявайки времето, което потребителите прекарват в търсене на съответната информация. Информацията също така се актуализира в реално време, откакто се събира автоматично. Освен това данните се представят в организирани, визуално привлекателни и лесни за разбиране формати.
С подобрените потоци от данни вашият екип може да оптимизира мониторинга и управлението на операциите. Чрез интегриране на WMS/ERP и електронната търговия, вашият екип ще има достъп до по-изчерпателни данни, както и до по-задълбочени прозрения в бизнес процесите. Тези прозрения ще подчертаят областите за подобрение. Вашият бизнес може след това да анализира тези данни, за да оптимизира процесите. Например данните могат да се използват за оптимизиране на управлението на веригата за доставки, прогнозиране, контрол на качеството и управление на доставките.
- Търсене на данни в реално време
„Ефектът на Amazon“ оказа значително влияние върху поведението на потребителите при пазаруване и очакванията им. Една такава последица е, че партньорите по търговията на дребно и потребителите вече очакват постоянни актуализации за местоположението на пратката и прозорците за доставка. Това до голяма степен се дължи на известната бърза скорост на доставка на Amazon (2-дневни и еднодневни доставки). Така че как може вашият бизнес да предоставя непрекъснати актуализации на вашите клиенти по време на процеса на изпращане?
За да изпращате актуализации в реално време на вашите клиенти, помислете за интегриране на вашата WMS/ERP със системи за видимост на веригата за. Интегрирането на тези платформи ще позволи на вашия бизнес да проследява и наблюдава пратките за доставка, като същевременно актуализира клиентите с актуализации в реално време за състоянието на пратката. В резултат на това вашите клиенти остават информирани през целия процес на доставка и могат съответно да планират нещата от своя страна.
Това работи, като платформите за видимост на веригата за доставки наблюдават точните местоположения на пратките. Данните за местоположението на пратката след това се предават от платформата за видимост на веригата за доставки към WMS/ERP, който складира цялата клиентска и поръчкова информация. WMS/ERP може след това да изпрати автоматични актуализации за доставката на клиентите. Видимостта в местоположението на пратката и прозорците за доставка е ценна и полезна за потребителите, позволявайки им да се подготвят и управляват по-добре от своя страна.
- Прозрачност на веригата за доставки и критични сътрудничества
Логистичните компании работят с множество движещи се части ежедневно. Реалното време видимост в снабдителната верига е от решаващо значение за логистичните компании, за да останат организирани и да управляват бизнеса си. Един от начините, по които могат да постигнат това, е чрез интегриране на EDI (Electronic Data Interchange) и API (Application Programming Interface).
Когато интеграцията е направена правилно, EDI и API работят заедно, за да осигурят по-добра видимост на веригата за доставки и дори могат да помогнат при настройката. API интеграцията дава по-задълбочено разбиране на логистичните интеграции в цифровата екосистема, докато EDI помага за стартиране и оркестриране на бизнес процеси.
Например EDI може да се използва за стартиране на процесите на поръчка, доставка и изпълнение. Междувременно API може да се използва за проследяване на пратки, актуализации на статуса и управление на инвентара. Когато се използват заедно, двете технологии взаимно се допълват, като предоставят изчерпателна гледна точка върху веригата за доставки на даден бизнес и помагат за автоматизиране на задачите. Автоматизирането на задачите, като същевременно се подобрява видимостта, помага на компаниите да подобрят производителността, да намалят грешките и да увеличат приходите, като същевременно запазват по-голям контрол върху процесите си.
- Нарастващо търсене на LTL
С нарастващата популярност на електронната търговия и нарастващото търсене на по-бързи срокове за доставка, логистичните компании са изправени пред искането да извършват по-малки пратки по-често. Това е така, защото фирмите вече не могат да си позволят да чакат, докато имат достатъчно поръчки, за да запълнят цял камион. Едно решение е LTL, което означава по-малко от пълен камион. При този метод множество по-малки пратки от различни фирми се поставят на един камион – създавайки пълен камион с множество точки за доставка. LTL има няколко предимства, включително:
Цена
Клиентите плащат само за частта от пространството на камиона, което използват. Логистичните компании могат по-ефективно да запълват своите превозни средства, като по този начин не оставят ценно пространство неизползвано.
Електронна търговия
Електронната търговия се развива бързо. LTL е много ефективен, позволявайки на клиентите да изпращат поръчки, когато пожелаят. Логистичните компании могат бързо да отговорят на нуждите на клиентите, като доставят пратки, без да губят приходи поради неизползвано пространство.
Симпатия към малките бизнеси
Малките предприятия естествено имат по-ниски продажби от големите корпорации. Следователно те вероятно нямат търсенето да запълнят цял камион, нито капитала да платят за половината от това. LTL решава този проблем, като позволява на малките предприятия да плащат само за пространството, което използват. Логистичните компании могат да получат повече бизнес, тъй като могат да приемат поръчки от малки предприятия.
Екологично съзнание
LTL значително намалява въздействието върху околната среда на транспорта. Това е така, защото превозните средства се движат с по-пълен капацитет, което означава по-малко празно пространство във всяка пратка. Следователно са необходими по-малко превозни средства и пътувания, за да се доставят продуктите, което води до по-ниски емисии.
- Дигитално развиваща се бизнес среда
Автоматизацията от край до край и модернизацията на EDI могат значително да увеличат производителността на базираните на събития работни процеси. Когато събитията се картографират към автоматизиран работен процес, хората се отстраняват от уравнението. Това означава, че няма чакане човешко същество да завърши задача, преди следващата стъпка в процеса да може да се случи. Вместо това технологията се използва за бързо и точно изпълнение на всяка стъпка в работния процес.
Нека вземем пример. Да предположим, че търговец на дребно изпраща на логистична компания EDI 204 Моторно превозвач товар за поръчка на офис консумативи. Софтуерът на логистичната компания за EDI може почти моментално да отговори на 204 с EDI 990 Отговор на товар – или приемане или отказ на поръчката. Двете компании ще използват EDI технология, за да продължат комуникацията, докато събитието-базираният работен процес приключи. Без автоматизация от край до край и модернизация на EDI, човешко същество ще трябва ръчно да изпълни всяка задача, което ще отнеме много повече време.
С нарастването на приемането и изискването на бизнеса за EDI, логистичните компании намират за все по-важно да внедрят иновативна и модерна EDI система, която помага на организациите в логистичния сектор да автоматизират процесите от товарене до фактуриране. В противен случай рискуват да загубят възможности за бизнес.
- Интеграция базирана на API
API-базираните интеграционни решения стават все по-популярни. Причината, поради която логистичните компании се фокусират върху внедряването на API-базирани интеграции, е, че API обработват обработката в реално време вместо партидна обработка. Следователно логистичните компании могат стратегически да включат API, за да получават почти мигновени данни и актуализации относно поръчките на клиентите и пратките.
Тези актуализации могат също да бъдат изпратени до клиентите и търговските партньори. Това е важно, защото клиентите изискват все по-чести актуализации и взаимодействия с логистичните компании относно техните поръчки. По-честите актуализации позволяват на клиентите да оптимизират и управляват по-добре своите бизнес процеси.
Освен това API-базираните интеграции допълват EDI интеграциите, които обикновено използват партидна обработка. Въпреки това, API-базираните интеграции не са пълна замяна на EDI, тъй като изискват повече ресурси и персонализиране за настройка и управление. Следователно компаниите избират да допълнят EDI интеграциите, като включват API, където има най-голям смисъл. Това минимизира усилията, необходими за управление на API интеграциите, като същевременно се гарантира, че се извлича максимална стойност от тях.
- Точност на прогнозата за търсене
Прогнозирането на търсенето е процесът на прогнозиране на бъдещото търсене на продукт или услуга от страна на клиента въз основа на данни и съответните фактори. Логистичните компании могат да анализират фактори като история на продажбите, сезонност, състояние на икономиката, пазарни тенденции, цени, конкуренция и др., за да определят очакваното търсене. Като правят това, логистичните компании могат по-добре да се подготвят и планират, така че да управляват по-ефективно ресурсите си (т.е. служители, материали, графици).
По-специално, прогнозирането на търсенето може да се случи на различни етапи от веригата за доставки на логистиката. Това включва вдигането, изпращането и доставянето на действителните стоки. Колкото по-точно е прогнозирането на търсенето за всеки от тези етапи, толкова по-добре компанията може да оптимизира своите операции, за да отговаря на нивата на търсене.
Освен това комбинирането на прогнозиране на търсенето с верижна гъвкавост (обсъдена по-горе) позволява на компаниите бързо и лесно да коригират своите бизнеси, за да останат възможно най-конкурентоспособни.
И накрая, прогнозирането на търсенето помага за намаляване на смущенията във веригата за доставки. Например, ако една компания може да идентифицира предстоящо увеличение на търсенето, тя може да се подготви, като гарантира, че разполага с достатъчно ресурси, за да обработи всички входящи поръчки и заявки за услуги. Без прогнозиране на търсенето логистична компания може да бъде изненадана от скок в търсенето и да няма ресурсите да обработи всички поръчки и заявки.
- Цифрови платформи за товарен транспорт
Дигиталните пазари за товари са цифрови мрежи, където изпращачите и превозвачите могат да се свързват и да уреждат транспорт. Те помагат на изпращачите да намерят превозвачи по-лесно и на превозвачите да намерят повече бизнес възможности – като същевременно им помагат да договорят най-добрата цена за проекта.
За да се интегрират с дигиталния пазар за товари, изпращачите и превозвачите използват API интеграция. Това е така, защото комуникацията между страните трябва да се случва в реално време, за да се ускори процесът, което API позволяват.
Пазарите за товари помагат на логистичните компании да спестят време и пари, тъй като изпращачите могат да сравняват времето за доставка, цените и услугите на различни превозвачи от множество превозвачи на едно място. Пазарите за товари са полезни и за превозвачите, защото осигуряват по-голям басейн от потенциални клиенти, с които да правят бизнес. Освен това те улесняват процеса на резервация за превозвачите, тъй като те вече не трябва да отиват напред-назад с доставчиците относно подробностите за услугата, офертите и т.н. Вместо това пазарът предлага удобно място за всички страни да обменят информация в реално време.
- Внедряване на екосистемна интеграция
С нарастващия брой приложения и платформи, които логистичните компании добавят към своите цифрови екосистеми, те се нуждаят от инструмент, който интегрира всички техни вътрешни и външни отделни системи. Решението за това е интеграцията на екосистемата. Интеграцията на екосистемата е стратегия, която свързва и интегрира основните бизнес процеси на компанията с тези на нейните екосистемни партньори чрез комбиниране на B2B и EDI, интеграция на данни и приложения и технологии за сигурно прехвърляне на файлове в един софтуер платформа.
По този начин вместо да трябва да използват множество решения за интегриране на различни платформи и търговски партньори, компаниите могат да използват една, всеобхватна интеграционна платформа. Не само това намалява сложността на интеграцията, но също така помага за минимизиране на грешките, като опростява процесите и връзките. Освен това екосистемните интеграции обикновено са по-евтини от необходимостта да използвате множество решения. И накрая, това позволява по-добър поток от данни между системите и компаниите, тъй като информацията може да се споделя в реално време.
С нарастващото търсене от страна на търговски партньори и бизнес лидери за достъп до повече данни и по-точни данни, интеграцията на екосистемата е отлично решение за посрещане на тези изисквания.
Заключение
Прогнозите сочат, че тенденциите в логистиката ще продължат да се развиват до 2024 г., за да се справят с глобалните икономически и технологични постижения. Като цяло логистичните индустрии ще се съсредоточат върху автоматизацията, недостига на работна ръка и ще се стремят към проследяване в реално време, за да подобрят управлението на веригата за доставки. Възприемането на нови технологии за ръчни процеси, цифрови пазари за товари и автономни превозни средства е от решаващо значение за ръководителите на логистиката, за да останат конкурентоспособни на световния пазар.
Докато тези тенденции продължават да влияят върху индустрията до 2024 г., успехът на формиращите се технологии зависи от тяхната интеграция със съществуващите решения и инфраструктура. Операциите по логистика трябва да са способни да поддържат процеси като обработка на EDI товарни оферти, както и да определят как бъдещите технологии могат да бъдат използвани за увеличаване на маржовете. Бизнесът може тогава да създаде следващо поколение стекова архитектура, която използва предишни технологични инвестиции, като същевременно култивира решения за големи данни, Интернет на нещата (IoT) и многоканални решения, поставяйки ги в добра позиция за бъдещето. Освен това събитията от 2021, 2022 и 2023 г. нарушиха цялата верига на доставки, включително логистичната индустрия. Пейзажът на логистиката е изпълнен с несигурност и смущения, но също така предлага дигитална трансформация и нови възможности. Компаниите, които успяват в тази среда и отвъд нея, ще възприемат комбинация от водещи тенденции в логистиката, като по този начин стават по-добре подготвени и устойчиви на шокове във веригата за доставки. Докато вашата компания преминава през 2024 г., преценете как текущите възникващи тенденции в логистиката могат да повлияят на вашия бизнес.